Kim jest content creator i jak nim zostać?
Zewsząd zalewają nas treści. Na pewno sam zauważyłeś, że niektóre przyciągają Twoje oko na dłużej a większość z nich pomijasz bez zastanowienia. Co różni te treści od siebie? Czasem jest to kilka tricków złożonych w skrupulatnie zaplanowany post czy video. Doskonale wiesz, że są twórcy, którzy potrafią tworzyć angażujący content, na którym zarabiają i to właśnie ich nazywamy content creatorami.
W dzisiejszych czasach Internet stał się ogromnym placem zabaw dla twórców treści. Blogi, vlogi, podcasty, media społecznościowe i wiele innych platform umożliwiają tworzenie i udostępnianie różnorodnych treści. Osoby, które zajmują się tym zawodem, nazywane są content creatorami. Ale czym dokładnie zajmuje się taka osoba oraz jakie umiejętności i wyzwania niesie za sobą bycie twórcą treści?
Content creator tworzy wartościowe i jakościowe materiały na potrzeby marketingu i mediów społecznościowych. To zdecydowanie coś więcej niż wymyślenie śmiesznego filmiku na TikToka czy przygotowanie grafik na firmowy profil firmy. Twórca treści angażuje społeczność, buduje markę oraz wpływa na wzrost popularności organizacji w cyfrowym świecie. Istnieje wiele różnych dziedzin, w których można działać jako content creator, co sprawia, że jest to zawód niezwykle zróżnicowany, ale i wymagający szeregu różnych kompetencji.
Content creatorem możesz się nazwać również wtedy, kiedy z zapałem budujesz swoją markę personalną i to Ty jesteś odpowiedzialny za przygotowywanie, dystrybucje i analizę treści. Skuteczne tworzenie contentu jest jedną z tych umiejętności, która przyda Ci się niezależnie od tego czy prowadzisz własną markę, czy wykonujesz zlecenia dla kogoś.
Jakich umiejętności potrzebujesz jako content creator?
Kreatywność
Tworzenie atrakcyjnych i interesujących treści wymaga dużej dawki kreatywności. Content creatorzy muszą potrafić myśleć innowacyjnie i przedstawiać swoje pomysły w oryginalny, nietuzinkowy sposób, który łączy się z aktualnie panującymi w mediach społecznościowych trendami.
Edycja i produkcja treści
Content creator zazwyczaj samodzielnie edytuje i produkuje swoje treści. Umiejętność obsługi narzędzi do edycji wideo czy obróbki zdjęć jest niezbędna w tym zawodzie. Na szczęście teraz nie musisz opanowywać od podstaw najtrudniejszych programów. Wystarczy odrobina wiedzy połączona z kilkoma kliknięciami i gotowe!
Zrozumienie platform społecznościowych oraz ich algorytmów
Różne platformy internetowe mają różne wymagania i preferencje dotyczące treści. Content creatorzy muszą rozumieć, jak działa platforma, w której publikują content, aby dostosowywać swoje treści do oczekiwań widzów, a także do działających na określonych platformach algorytmów.
Multitasking
Choć content creator może specjalizować się np. tylko w tworzeniu video, bardzo często zajmuje się również innymi kwestiami takimi jak wymyślenie scenariusza, nadzorowanie planu zdjęciowo-filmowego, planowanie harmonogramu publikacji treści, wymyślanie chwytliwych nagłówków czy opisów, obróbka contentu, a nawet zarządzanie i nadzorowanie kanałów społecznościowych.
Zrozumienie swojej widowni
To kluczowe, aby wiedzieć, dla kogo tworzysz treści. Zrozumienie preferencji, potrzeb i oczekiwań swojej widowni pozwala tworzyć treści, które są bardziej atrakcyjne i wartościowe. To krok konieczny do dotarcia do takiego odbiorcy, który będzie chciał skorzystać z tego co oferujesz.
Dlaczego warto rozważyć taką ścieżkę zawodową?
Choć bycie content creatorem niesie za sobą sporo wyzwań, istnieje dużo plusów, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na taki krok w rozwoju swojej ścieżki kariery:
- Coraz więcej marek chce się wyróżnić na tle konkurencji i szuka specjalistów od contentu – tradycyjne działania marketingowe nie działają już tak jak kiedyś, coraz więcej marek inwestuje w content marketing oraz jest w stanie zapłacić więcej za treści, które będą jakościowe i odróżnią markę na rynku od jej konkurentów.
- Niezależność finansowa – możesz pracować dla kogoś, ale również i jako freelancer. Dzięki temu nie ma limitu zleceń, których możesz się podjąć.
- Nie ogranicza Cię rynek polski – jeśli znasz język angielski lub inne, będziesz w stanie współpracować również z zagranicznymi firmami, gdzie możliwości dla content creatorów są zazwyczaj jeszcze bardziej zróżnicowane niż w Polsce (choć dynamicznie się to zmienia!).
- Łączysz homeoffice z pracą „w terenie” – w zależności od tego, w jakim contencie będziesz się specjalizować, oprócz komfortowej pracy zdalnej, będziesz mógł także podejmować się pracy na różnych wydarzeniach, konferencjach czy w miejscu pracy Twojego zleceniodawcy.
- Jesteś swoim własnym szefem – jeśli decydujesz się na freelancerską ścieżkę content creatora sam organizujesz i planujesz swoją pracę. Dla wielu jest to jeden z większych plusów pracy jako content creator, ale wymaga on również dużej dawki samodyscypliny oraz zorganizowania.
- Pracujesz z poziomu laptopa oraz telefonu – najczęściej nic innego nie będzie Ci potrzebne, aby jakościowo wykonać swoją pracę. Dzisiejsze telefony pozwalają na robienie profesjonalnych zdjęć czy kręcenie wysokojakościowych filmów. I choć może nie zawsze będzie to wyglądać jak zrobione lustrzanką, to najczęściej właśnie to stanowi największy plus contentu tworzonego na takie platformy jak Instagram czy TikTok.
A może UGC jest dla mnie?
Wiele osób zainteresowanych tworzeniem treści do Internetu może zainteresować się tworzeniem contentu UGC. Jest to skrót od User-Generated Content, co w tłumaczeniu na polski oznacza „treści generowane przez użytkowników”. Jest to termin stosowany w kontekście mediów społecznościowych, platform internetowych, a także marketingu online. UGC odnosi się do contentu, który jest tworzony oraz udostępniany przez samych użytkowników danej platformy lub serwisu internetowego, a nie przez firmę lub organizację zarządzającą tą platformą.
UGC jest ważnym elementem w marketingu internetowym, ponieważ treści generowane przez użytkowników mają często większą autentyczność i wiarygodność niż tradycyjne reklamy lub treści generowane przez firmy. Firmy często wykorzystują UGC w swoich strategiach marketingowych, np. poprzez zachęcanie klientów do dzielenia się swoimi pozytywnymi opiniami o produkcie lub usłudze, organizowanie konkursów opartych na treściach tworzonych przez użytkowników lub wykorzystywanie zdjęć i filmów klientów w materiałach promocyjnych.
Coraz więcej marek na rynku polskim decyduje się odpłatnie zlecać tworzenie contentu UGC właśnie content creatorom. Jest to dla nich nowa okazja do rozwoju zawodowego, dzięki której mogą oni poszerzać swoje kompetencje w zakresie tworzenia treści freelancersko.
Tworzenie contentu jako sposób na życie
Choć zawód content creatora dopiero raczkuje w Polsce, coraz więcej organizacji chce mieć w swoim zespole specjalistę ds. contentu. Porządne portfolio, marka personalna i konkretne umiejętności są kluczowymi składnikami, na których warto się skupić myśląc o tym zawodzie.
Jeżeli chcesz zdobyć solidne podstawy i zostać content creatorem może Cię zainteresować nasz najnowszy kurs online „content creator od podstaw w 2 tygodnie„, na którym nauczysz się wszystkiego, co musisz wiedzieć jako twórca treści!